Dünyanın en büyük faal yanardağı Mauna Loa, 38 yıl sonra patladı

Dünyanın en büyük faal yanardağı olan Mauna Loa, en son 1984‘te patladığında Hawaii ekip adalarının en büyüğü olan Hawaii (Big Island) adasında pek fazla insan yaşamıyordu. Artık ise 80’li yılların iki katından daha fazla kişi, yaklaşık olarak 200.000 kişi adada yaşıyor.

Tam olarak 38 yıl sonra, 27 Kasım 2022 Pazar günü lokal saatle 23:30 civarında Mauna Loa, lav ve dumanlı kül püskürterek Hawaii semalarına ateşli kırmızı bir parıltı saçarak patlamaya başladı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), patlamanın “çok dinamik olabileceği ve lav akışlarının pozisyonu ve ilerleyişinin süratle değişebileceği” konusunda ihtarda bulundu.

Uyarı düzeyi en üst seviyeye çıkartıldı

USGS’nin Hawai Volkan Gözlemevi (HVO), volkanik aktivite için ihtar düzeyini en üst düzeye çıkarmış durumda. HVO ayrıyeten bir açıklamaya nazaran havadaki gazların, kül parçacıklarının ve öteki püskürtülen gereçlerin havacılık sektörü üstündeki tehdit düzeyini de kırmızıya yükseltti. Lakin belirtmek gerekiyor ki şu anda hiçbir mülk risk altında değil.

Mauna Loa daha evvel 33 kere patladı

Mauna Loa yanardağı 1843’ten beri 33 defa patladı. Pasifik Okyanusu’nun 13.679 fit (4.169 metre) üzerinde yükselen ve Hawaii adalarını oluşturan birçok volkanın bir modülü olan Mauna Loa yanardağı, Hawaii adasının yüzde 51’ini oluşturuyor.

Hawaii Yanardağ Gözlemevi’nde çalışmış bir İngiliz yanardağ jeofizikçisi olan Dr. Jessica Johnson, BBC News’e verdiği demeçte, “Bu lav akıntıları nadiren hayat için bir risk oluşturuyor, fakat altyapı için son derece yıkıcı olabiliyorlar.” açıklamasın bulundu. Johnson, lav akıntılarının Hilo ve Kona için risk oluşturabileceğini ve lokal halk için teneffüs sıkıntıları yaratabileceğini kelamlarına ekledi.

USGS verilerine nazaran karbon emisyonları açısından Mauna Loa, son patlaması sırasında yaklaşık 15.000 ton karbondioksit saldı. Bununla birlikte, bilim insanları, Dünya’daki tüm volkanların bir ortaya gelerek, her yıl beşerler tarafından üretilen karbondioksitin yüzde birinden daha azını saldığını belirttiler.

Bir cevap yazın